Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Kadr z filmu PLEASE FIND – HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI w reż. Violetty Rotter-Kozery
GaleriaKadr z filmu PLEASE FIND – HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI w reż. Violetty Rotter-Kozery

Płyta z nagraniem III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego sprzedała się na świecie w ponadmilionowym nakładzie, stając się największym komercyjnym sukcesem polskiej muzyki współczesnej. Utworu słuchali melomani i ludzie nie mający na co dzień nic wspólnego z muzyką poważną, młodzież i kierowcy długodystansowych ciężarówek. Płyta przez wiele tygodni utrzymywała się na szczytach listy przebojów brytyjskiej stacji z muzyką poważną Classic FM a słuchacze żądali nadawania utworu na okrągło.

Podczas Nostalgia Festival Poznań poznamy Henryka Mikołaja Góreckiego jako znaną na całym świecie, jedną z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki, jak i człowieka – doświadczonego przez życie, zdeterminowanego, kochającego polskie góry i pracę z drewnem. Obejrzymy wyjątkowy dokument „Please find - Henryk Mikołaj Górecki” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery oraz unikatowe nagrania koncertów.  

Maestro Góreckiego zobaczymy w roli dyrygenta w rejestracji III Symfonii, wykonywanej przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w ukochanym mieście kompozytora – Zakopanem. Obejrzymy nagranie „Małego Requiem dla pewnej polki”, utworu, który powstał zaraz po światowym sukcesie Góreckiego, w wykonaniu ASKO / SCHÖNBER  pod batutą Hansa Leendersa na Sacrum Profanum w 2010 roku.

Uczestników nostalgicznego koncertu zachęcamy do przyjścia chwilę wcześniej, na pokaz rejestracji światowej premiery oratorium o św. Wojciechu „Sanctus Adalbertus” op. 71 w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka. Chwilę później opracowania tego utworu przez Marcina Maseckiego i Jerzego Rogiewicza będzie można wysłuchać w kościele Ojców Jezuitów.

Filmową Nostalgię zakończy film „Dowcip” w reżyserii Mike Nichols z muzyką Góreckiego, laureat nagrody Emmy za najlepszy film telewizyjny, reżyserię oraz montaż.  

Wstęp na pokazy filmowe jest wolny. Druga pula bezpłatnych wejściówek na koncert będzie dostępna w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44, Poznań) od poniedziałku, 31 października.