Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Henryk Mikołaj Górecki / fot. Carlos Vergara / żródło NINATEKA.PL
GaleriaHenryk Mikołaj Górecki / fot. Carlos Vergara / żródło NINATEKA.PL

Kontemplacyjna a zarazem żywiołowa – taka jest muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, który w połowie lat 90. XX wieku podbił świat swoją „Symfonią pieśni żałosnych”. Kompozytor czerpał z rytmicznej i melodycznej skarbnicy polskiej muzyki ludowej, dawnej oraz sakralnej, jednocześnie nie rezygnując z wykorzystania najnowszych technik kompozytorskich XX-wieku. Dzięki temu utwory Góreckiego stały się częścią światowego dziedzictwa kulturowego jako dokument specyficznej epoki, szczególnego zakątka Europy oraz unikalnej osobowości.

Twórczość kompozytora jest tematem tegorocznego festiwalu Nostalgia, który rokrocznie poprzez muzykę sięga do narodowych korzeni krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Przygotowując się do festiwalu słuchamy i czytamy o Góreckim na trzejkompozytorzy.pl. Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił tam pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory kompozytora, w znakomitych wykonaniach. Doskonała muzyczna lektura na nostalgiczne, jesienne wieczory!