Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Kadr z filmu
GaleriaKadr z filmu "Dowcip"

– To utwór o wielkich emocjach, każdy może przyłożyć do nich swoją miarę. – mówił Marcin Masecki w „Gazecie Wyborczej” o oratorium o św. Wojciechu „Sanctus Adalbertus”. Z własnymi przeżyciami z sobotniego koncertu proponujemy wrócić do Fundacji Malta, żeby spędzić niedzielne popołudnie na filmowo.

 

Obejrzymy rejestrację utworu „Małe Requiem dla pewnej polki” op. 66 na fortepian i 13 instrumentów z krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum z roku 2010. Choć Górecki nigdy nie wyjaśnił tytułu kompozycji, tytułowa polka odczytywana była przez niego trójznacznie, tj. jako kobietę, taniec i tęsknotę za Czechosłowacją.

 

Wieloznaczna i wielowarstwowa muzyka Góreckiego okazała się inspirująca dla wielu reżyserów filmowych. Poszczególne części III Symfonii znalazły się w ponad 20 filmach długometrażowych w tym m.in. „Bez lęku” Petera Wiera, „Wielkim pięknie” Paolo Sorrentino, ale i w serialu „Rodzina Soprano”. Dla publiczności Nostalgii wybraliśmy „Dowcip” w reżyserii Mike’a Nicholsa z dwukrotną zdobywczynią Oscara Emmą Thompson w roli głównej. Film otrzymał m.in. nagrodę Emmy za najlepszy film telewizyjny, reżyserię oraz montaż.