Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Zdjęcie z prób do koncertu, fot. Jagoda Waśko
GaleriaZdjęcie z prób do koncertu, fot. Jagoda Waśko

– Górecki jest wdzięczny do takich opracowań: przejrzysta orkiestracja, prosta myśl i przekaz. To transkrypcja na nasze cztery ręce. Nie zmieniamy nut, przepisujemy je na inny skład, redukując siły. Zagram na pianinie i syntezatorach, Jurek na organach Hammonda i perkusji. – mówi Marcin Masecki, z którym rozmawia Anna S. Dębowska zapowiadając dzisiejszy nostalgiczny koncert w „Gazecie Wyborczej”. – W nutach u Góreckiego jest zawarty olbrzymi ciężar i nawet jeśli nutę śpiewają tylko cztery osoby, to efekt może być kolosalny. (...) To tak, jakby słuchać w starym odbiorniku radiowym Symfonii Mahlera prowadzonej przez Toscaniniego wiele lat temu. To działa na wyobraźnię (…) jest w tym jakieś frapujące ryzyko. – dodaje Masecki w radiowej Dwójce.

Jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia usłyszymy dziś w roli aranżera utworu, pianisty i dyrygenta szesnastoosobowego Zespołu Wokalnego Studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Towarzyszyć mu będzie Jerzy Rogiewicz, współautor opracowania utworu. Partie solowe zaśpiewają Eliza Kierepka (sopran) i Adam Kutny (baryton). Wszyscy razem, w Kościele Ojców Jezuitów wykonają dziś o godz. 20:00 w kościele Ojców Jezuitów nowe opracowanie oratorium o św. Wojciechu „Sanctus Adalbertus” op. 71 zastępując ponad dwustuosobową orkiestrę i chór dwudziestoosobowym składem.

Przyjdź chwilę wcześniej do Fundacji Malta, żeby zestawić współczesne opracowanie utworu z oryginałem. Pokażemy rejestrację filmową światowej premiery oratorium o św. Wojciechu Henryka Mikołaja Góreckiego, która odbyła się w 2015 roku w Krakowie. Utwór wykonała wtedy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii Krakowskiej, soliści – Wioletta Chodowicz (sopran) i Artur Ruciński (baryton) pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

O muzyce Góreckiego i nowej interpretacji oratorium o św. Wojciechu będzie można porozmawiać o godz. 16:00 w Fundacji Malta z artystami: Marcinem Maseckim, Jerzym Rogiewiczem oraz Marianną Majchrzak, kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego.