Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Kadr z filmu PLEASE FIND – HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI w reż. Violetty Rotter-Kozery
GaleriaKadr z filmu PLEASE FIND – HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI w reż. Violetty Rotter-Kozery

Już jutro w Fundacji Malta w kontemplacji słuchać będziemy rejestracji filmowej III Symfonii Góreckiego. Nie bez przyczyny to utwór, który otwiera festiwal poświęcony kompozytorowi. Płyta z III Symfonią sprzedała się na świecie w ponadmilionowym nakładzie, przynosząc Góreckiemu światowy rozgłos. Utwór do dziś inspiruje osobowości ze świata muzyki popularnej, poczynając od brytyjskiego duetu Lamb po Colina Stetsona, saksofonistę i klarnecistę, współpracownika Arcade Fire czy Toma Waitsa, który w kwietniu wydał nagranie utworu w nowej instrumentacji. Podczas Nostalgii wysłuchamy rejestracji filmowej „Symfonii pieśni żałosnych” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją samego Góreckiego. Co ciekawe, nagranie zawiera niepublikowane wcześniej rozmowy z Henrykiem Mikołajem Góreckim dotyczące utworu.

Jako wstęp do świadomego odbioru muzyki polskiego kompozytora proponujemy drugi jutrzejszy film – „Please find – Henryk Mikołaj Górecki” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery. Pokazuje on portret kompozytora zapamiętany przez rodzinę, przyjaciół i współpracowników (m.in. Jana A. P. Kaczmarka, Annę Górecką, Krzysztofa Pendereckiego). Jak mówi sama autorka: „W filmie starałam się dotknąć fenomenu uniwersalnej muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, nie wyjaśnić go, bo to tajemnica”.