Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

Tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań poświęcamy, po raz pierwszy w historii festiwalu, w całości polskiemu kompozytorowi – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Festiwal, który poprzez muzykę sięga do narodowych korzeni krajów Europy środkowej, wschodniej i południowej, łącząc je z motywami współczesnymi, odbędzie się w dniach  4-6 listopada 2016 r. w Poznaniu. Muzykę Góreckiego na nowo odczyta Marcin Masecki.

Kontemplacyjna a zarazem żywiołowa – taka jest muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, który w połowie lat 90. XX wieku podbił świat swoją Symfonią pieśni żałosnych. Kompozytor czerpał z rytmicznej i melodycznej skarbnicy polskiej muzyki ludowej, dawnej oraz sakralnej, jednocześnie nie rezygnując z wykorzystania najnowszych technik kompozytorskich XX-wieku. Dzięki temu utwory Góreckiego stały się częścią światowego dziedzictwa kulturowego jako dokument specyficznej epoki, szczególnego zakątka Europy oraz unikalnej osobowości.

Marcin Masecki, awangardowy kompozytor i pianista, wraz z perkusistą Jerzym Rogiewiczem, specjalnie na tegoroczny festiwal Nostalgia, przygotują transkrypcję muzyczną „Oratorium o św. Wojciechu – Sanctus Adalbertus” op. 71. O istnieniu tego utworu Góreckiego przez długi czas nie było wiadomo nic poza tym, że kompozytor planuje napisać „dużego Wojciecha” („małym” było „Salve, Sidus Polonorum”). Do czasu, kiedy partyturę kompletnej kompozycji odnalazł w pozostawionych przez zmarłego kompozytora materiałach jego syn. Oba utwory skomponowane zostały dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha. Festiwal dedykowany jest jednemu z najistotniejszych dla rozwoju państwa i kultury polskiej wydarzeniu – 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przepisując kompozycję Marcin Masecki, reprezentujący pokolenie dziedziczące polską tradycję muzyczną, odczyta w niej wątki wciąż dla nas żywe i teraźniejsze. Muzycy w towarzyszeniu szesnastoosobowego chóru wykonają prawykonanie transkrypcji w murach poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów.

Koncertowi towarzyszyć będą pokazy filmowe, prezentujące dokumenty poświęcone kompozytorowi, nagrania koncertowe i filmy fabularne zawierające jego utwory, rozmowy z artystami i warsztaty krytyki muzycznej z Meakulturą.

 

                                                                                  Michał Merczyński
                                                                                  Dyrektor Nostalgia Festival Poznań